Navštívené produkty
Ostropestrec mariánsky - Silybum...
T03743
Ostropestrec mariánsky - Silybum marianum, semeno ostropestreca mariánskeho podporuje vylučovanie a tvorbu žlče. Droga zlepšuje regeneráciu pečeňových buniek, ovplyvňuje tvorbu žlče a podporuje látkovú výmenu v organizme. Aj preto sa pestrec používa predovšetkým ako stimulant pečeňových funkcií pri rôznych chorobách a stavoch ohrozenia pečene, na očistu organizmu.
Produkt s požadovanými parametrami už nie je na sklade
Dátum dostupnosti:
Ostropestrec mariánsky - Silybum marianum, semeno ostropestreca mariánskeho podporuje vylučovanie a tvorbu žlče. Droga zlepšuje regeneráciu pečeňových buniek, ovplyvňuje tvorbu žlče a podporuje látkovú výmenu v organizme. Aj preto sa pestrec používa predovšetkým ako stimulant pečeňových funkcií pri rôznych chorobách a stavoch ohrozenia pečene, na očistu organizmu.
Silybum zahŕňa 2 druhy, ktoré sú pôvodné v Stredomorí, v severozápadnej Afrike av Malej a prednej Ázii.
Popis:
Jednoročná až dvojročná, 30 až 200 cm vysoká bylina. Stonka priama, rebrovité, v hornej polovici vetvená. Lodyžní listy striedavé, dolné přisedlé, horná poloobjímavé, všetky pozdĺž žiliek bielo škvrnité, laločnaté, úkrojkami trojúhelníkovité, zakončené ostne, prízemné listy v ružici, krátko stopkaté, inak podobné listom lodyžním. Úbory jednotlivé, dlho stopkaté, až 7 cm v priemere, listeňoch na báze vajcovité, na špici po okraji ostnité a odstálé od úbore. Kvety iba trubkovité, červené až fialové. Plodom sú nažky s belavým Chmýří. Kvete v VI až IX.
Rozšírenie:
Pôvodná od Kanárskych ostrovov na západe, cez Stredomorie do Malej a Prednej Ázie, pestuje sa však vo všetkých svetadieloch a veľakrát aj zplaňuje. U nás tiež často pestovaný a občas aj zplaňuje, prevažne v blízkosti záhrad, kompostov, pozdĺž ciest atď
Liečiteľstve:
Zbierajú sa hlavne plody (Fructus cardui Mariae), niekedy aj list alebo koreň, ktoré však majú oproti plodom výrazne nižších liečebných účinkov. Plody sa nesklízí jednotlivo, ale krátko pred ich dozretím sa odrežú celej úbory a nechajú sa dozrieť na suchom a vzdušnom mieste. Potom sa plody z pukov vymlati a zbaví Chmýří.
Za liečivé účinky plodov ostropestreca sú zodpovedné najmä flavonolignany silybin, silydianin a silychristín (silycristin, silykristin), ktorým sa súhrnne vraví silymarín. Tieto látky sa viažu na membrány pečeňových buniek a zabraňujú tak vniknutiu toxických látok do tkaniva pečene. Okrem toho aj podporujú regeneráciu poškodených pečeňových buniek, posilňujú imunitný systém a pôsobí ako dosť silné antioxidanty. Ďalej sú v plodoch prítomné proteíny (asi 27%), jedlý olej (okolo 30%) zložený z kyseliny linolovej, olejovej a nenasýtených mastných kyselín, biogénne amíny tyramín a histamín, aminokyseliny, cukry, kvercetin, dehydroflavonol taxibolin a vitamín E v množstve asi 500 až 800 mg / kg.
Ako už vyplýva z vyššie uvedeného, užíva sa plodov ostropestreca najmä pri ochoreniach či poškodeniach pečene, ku ktorým dochádza napríklad pri žltačke, cirhóze alebo pri najrôznejších otravách či už v dôsledku intoxikácie alkoholom, drogami, priemyselnými jedmi alebo hubami. Experimentálne bolo overené, že podávanie silymarínu vo všetkých týchto prípadoch nielen urýchľuje regeneráciu pečeňového tkaniva, ale veľakrát aj výrazne zvyšuje nádej na prežitie (napr. po požití muchotrávky). Okrem toho droga ovplyvňuje tvorbu žlče a tým aj celú látkovú výmenu.
Keďže ale prášok rýchlo žltne, treba ho skladovať na suchom a chladnom mieste a pripravovať ho vždy len v takom množstve, ktoré bude čoskoro spotrebuje. Dosť účinná je aj tinktúra, ktorá sa berie 4x denne po cca 30 kvapkách. Droga býva podávaná aj vo forme odvaru alebo náleve, ale pretože sylimarin sa vo vode len zle rozpúšťa, nie sú tieto spôsoby aplikácie príliš efektívne.
Z plodov ostropestreca mariánskeho sa vyrába aj rad priemyselných prípravkov, u nás napríklad liek Flavobion.
Informácie v tomto odseku prevažne prevzaté z: J. Janča, JAZentrich: Herbár liečivých rastlín, diel 3.
Pestovanie:
Pestrec vyžaduje hlinitou, mierne vápnitý a priepustnú pôdu a slnečné a chránené stanovište. Množia sa semenami, ktorá sa vysievajú priamo na vonkajšie stanovište koncom apríla alebo začiatkom mája. Klíčia asi po 20 dňoch, túto dobu však možno skrátiť približne na polovicu, ak sa semená pred vysiatím namočia v teplej vode.
Pestrec v Českom herbári z roku 1899:
Ostropestr (Silybum) rastie na Suchopár a vôbec pustých miestach v južnej Európe, hoci sa pestuje v záhradách tiež. Má lodyhu 5-6 st. vysokú; semeno olejnaté užíva sa za liek proti neduhom prsnými. Mladé listy sa užívajú.