Navštívené produkty
Domáci test na odhalenie Celiakie a...
Domáci test na odhalenie Celiakie a sledovanie účinnosti bezlepkovej diéty.
Produkt s požadovanými parametrami už nie je na sklade
Dátum dostupnosti:
Domáci test na odhalenie Celiakie a sledovanie účinnosti bezlepkovej diéty.
Celiakia je jedným z najrozšírenejších ochorení tráviaceho systému. Postihuje ľudí bez rozdielu veku a má mnoho podôb. Až 90 % pacientov je bez klinických príznakov. Alarmujúcim faktom je, že 80% pacientov o svojom ochorení vôbec nevie! Myslíte si, že sa Vás toto ochorenie netýka?
Celiakia je zápal tenkého čreva vznikajúci na autoimunitnom podklade. Vlastná imunita celiatika napáda enzým, ktorý telo produkuje.
Tento enzým – translutamináza je zodpovedný za trávenie lepku – bielkovinovej zložky pšenice, raže, jačmeňa, či ovsa.
Lepok sa preto pre celiatika stáva nestráviteľný, na črevo pôsobí ako jed a spôsobuje vznik zápalu
Celiakia je jedným z najrozšírenejších ochorení tráviaceho systému. Postihu ľudí bez rodzielu veku a má mnoho podôb.
Kŕče, nafukovanie, nechutenstvo, neopodstatnená únava či tráviace problémy automaticky pripisujete stresu a nepravidelnej strave - máte pocit, že je reč o Vás? Uvedené príznaky môžu signalizovať množstvo ochorení medzi nimi aj vážne autoimunitné ochorenie s názvom celiakia.
Trápia Vás niektoré príznaky? Možno patríte aj Vy medzi nediagnostikovaných celiatikov. Otestujte sa a riešte svoj problém včas! Predídete tak vzniku mnohých zdravotných komplikácií spájajúcich sa s týmto závažným ochorením.
Nasadili Vám práve bezlepkovú diétu? Celiatik test je určený aj pre Vás ako forma sledovania účinnosti bezlepkovej diéty.
Všetky súčasti testovacej sady by mali najprv dosiahnuť izbovú teplotu. Pred odobratím vzorky si najprv pripravte všetky súčasti testovacej sady: automatickú lancetu, tampón napustený alkoholom a sklenenú kapiláru. Odtočením vrchnáka otvorte skúmavku s pufrovacím roztokom. Z hliníkového púzdra vyberte testovaciu doštičku a pipetu. Testovaciu doštičku položte horizontálne na suchý, rovný podklad. Test uskutočnite do 20 minút po otvorení hliníkového púzdra.
1. Pomaly zatlačte na farebnú rúčku automatickej lancety, ktorá sa zacvakne do púzdra.
2. Po počuteľnom cvaknutí farebnú rúčku odtočte a odstráňte.
3. Jemne si premasírujte špičku prsta a očistite ju tampónom napusteným v alkohole. Nechajte prst vyschnúť.
4. Pevne priložte kruhový otvor automatickej lancety na očistenú špičku prsta a aktivujte ju tlačidlom. Vpich je takmer bezbolestný.
5. Vytlačte kvapku krvi zo špičky prsta. Otvorte Eppendorfovu skúmavku a opatrne vyberte sklenenú kapiláru. Pridŕžajte jeden koniec sklenenej kapiláry horizontálne v kvapke krvi, až kým bude kapilára úplne naplnená.
6. Vložte sklenenú kapiláru do skúmavky obsahujúcej tlmivý roztok a pevne skúmavku zaskrutkujte. Skúmavku niekoľkokrát pretrepte, až kým sa krv z kapiláry úplne nepremieša s pufrovacím roztokom.
7. Otvorte skúmavku s pufrovacím roztokom a pipetou odoberte niekoľko kvapiek zriedenej vzorky krvi. Držte pipetu obsahujúcu zriedenú vzorku krvi zvislo nad kruhovým otvorom pre vzorku (S) a nakvapkajte doň 3 kvapky.
Po pridaní kvapiek sa testovacej doštičky nedotýkajte po dobu 2 minút. Výsledok testu je možné odčítať po 5 minútach. Výsledok odčítajte do 10 minút, po uplynutí tejto doby sa výsledok stáva neinterpretovateľný.
Interpretácia výsledkov:
Výsledok testu je pozitívny, ak sa v kontrolnom poli (C) objaví červený kontrolný prúžok a v testovacom poli (T) svetlo až tmavočervený prúžok.
Test určil, že v testovanej krvi sú prítomné protilátky IgA, vyskytujúce sa pri celiakii. Odhalenie prítomnosti týchto protilátok poukazuje s vysokou pravdepodobnosťou na to, že testovaná osoba trpí na celiakiu. Konečná diagnóza však musí byť potvrdená a prípadná liečba konzultovaná s Vaším lekárom.
Výsledok testu je negatívny, ak sa v kontrolnom poli (C) objaví červený kontrolný prúžok a v testovacom poli (T) sa neobjaví žiadny prúžok.
Test určil, že v testovanej krvi sa nenachádzajú protilátky IgA, vyskytujúce sa pri celiakii. Prítomnosť celiakie môže byť prakticky vylúčená. Ak však stále pretrvávajú gastrointestinálne príznaky, je nutné podstúpiť ďalšie lekárske vyšetrenia. Ak sa neobjaví prúžok v kontrolnom poli (C), pravdepodobne ste nepostupovali podľa pokynov alebo je testovacia sada poškodená. V takom prípade test opakujte s novou testovacou sadou.